panorama
Сейчас в Харькове

Альфред Федецкий

Альфред Федецкий

Перше кіно Російської імперії було... харківським і про Харків. А першим режисером, оператором та кіномеханіком був відомий світові фотограф із Харкова Альфред Федецький.

Саме Альфред Федецький зняв в Харкові перше хронікальне кіно Російської імперії. Саме його вважали основним конкурентом брати Люм’єр. А зробити власний фотопортрет у Федецького вважали за честь такі відомі особи того часу як Чайковський, Кропивницький, Садовський, Заньковецька та інші. Високо оцінював мистецтво Федецького і видатний художник Айвазовський. Під час свого перебування у Харкові він навіть попросив фотографа зробити декілька світлин. Серед його замовників - «найвищих осіб» - були король Данії та президент Франції. А за світлину царської родини Їх Величності Государя Миколи II і Государині 20 серпня 1898 року в Борках йому був подарований «золотой перстень с голубым сапфиром, окруженный крупными бриллиантами»

Альфред Костянтинович Федецький народився у Житомирі в родині польських шляхтичів. Федецькі жили у Варшаві, а потім переїхали до Києва. Дитяче захоплення фотографією переросло в бажання присвятити життя фотомистецтву. Тож батьки направили Альфреда на навчання у Фотографічний інститут при Віденській академії мистецтв. Закінчивши навчання у Відні, Альфред повернувся до Києва. За 6 років роботи в Києві Федецький зробив чимало чудових фоторобіт. Бажання самореалізації спонукало Федецького переїхати до Харкова, одного з фотографичних центрів Півдня Росії того часу. На ім'я харківського губернатора він написав прохання про дозвіл відкрити в Харкові власне фотоательє. Через 3 місяці отримав дозвіл за № 2821 від 3 червня 1886 року «на право виконання фотографічних робіт».
У 1886 році Федецький приїжджає до Харков і відкриває невеличке фотоательє. У зв’язку з цим він розміщує в газеті «Харьковские губернские ведомости» таку об’яву: «Федецкий А.К. — фотограф Двора Ее Императорского Величества Великой княгини Александры Петровны, в прежнем помещении фотографа Досекина (ул. Екатеринославская, дом Базелевича) открывает 1 августа фотографию. Фотоаппаратура привезена из Вены и Лондона».

Він удосконалює кінознімальний апарат, яким від 1896 року вперше в Україні почав знімати хронікальні фільми. 1 жовтня 1896 року Федецький на Єкатеринославській вулиці (зараз Полтавський шлях) зняв щорічну процесію перенесення Озерянської ікони Божої Матері з Куряжского монастиря до Харкова. Через месяць він зафиксував на Харьковському іподромі джигітовку казаків Оренбургзького полку.

2 грудня 1896 року у приміщенні Харківського оперного театру (тепер — обласна філармонія) Федецький провів перший в Україні публічний кіносеанс.
Помер Федецький у Мінську, похований у Харкові.

 

Ссылка на видео, размещенное на открытом публичном источнике YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=CYXVSibiFtY

 

  • Поделиться в соцсетях